5 BŁĘDÓW POCZĄTKUJĄCYCH PRZEDSIĘBIORCÓW

Efektywne prowadzenie działalności gospodarczej to wyzwanie, z jakim muszą mierzyć się osoby chcące osiągnąć sukces w swoim biznesie. Zadanie to nie należy do najłatwiejszych. Często na drodze pojawia się wiele problemów, jakim chcąc nie chcąc trzeba sprostać. Jakie są najczęstsze błędy świeżych przedsiębiorców?

  1. Nieodpowiednia forma działalności

Jest to kluczowy aspekt przy zakładaniu firmy. Jednoosobowa działalność, spółka cywilna, a może z ograniczoną odpowiedzialnością? Każda z nich ma swoje zalety, jak i wady. Niezmiernie ważne jest prześledzenie ich pod kątem swojego biznesu i wybranie, co będzie dla niego najlepsze.

Nie ulega wątpliwości, że „najprostszą” opcją jest zarejestrowanie indywidualnej działalności gospodarczej. Jeśli chcesz samodzielnie podejmować wszystkie decyzje, nie potrzebujesz wsparcia inwestora ani żadnego wspólnika, będzie to najlepsze wyjście. Nie musisz wnosić kapitału zakładowego, a sprzęt firmowy możesz otrzymać z funduszy unijnych lub dotacji urzędu pracy. Oczywiście, możesz zatrudniać pracowników i wybierasz rodzaj podatku – ryczałt, podatek progresywny lub liniowy. Księgowością możesz zajmować się samodzielnie. Ważnym aspektem jest to, że za firmę odpowiadasz całym swoim majątkiem.

Przy spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, majątek prywatny nie jest połączony z majątkiem związanym z prowadzeniem aktywności gospodarczej – jest to jej główna zaleta. W przypadku długów, nie przechodzą one na Twoją rodzinę. Z drugiej strony, jest dość skomplikowana w formalnościach i wiąże się z dodatkowymi kosztami w postaci zatrudnienia księgowej, wpisu do KRS, kosztów notarialnych.

  1. Nieznajomość prawa i podatków

Oczywistym jest, że nie każdy musi być ekspertem w każdej dziedzinie. Korzystanie z usług biura rachunkowego, kancelarii i różnego rodzaju doradztwa finansowego to nic złego. Zmiany w przepisach są codziennością i jednej osobie byłoby bardzo trudno nad nimi nadążyć. Jednak nie ulega wątpliwości fakt, że prowadząc działalność gospodarczą musisz być przygotowany na zetknięcie się z wieloma zagadnieniami z obszaru prawa. Dlatego istotne jest, by przedsiębiorca znał chociaż podstawowe informacje na temat podatków i finansów. Warto od początku mieć świadomość np. tego jakie obligatoryjne koszty są związane z prowadzeniem firmy.

Kluczowa jest też podstawowa znajomość prawa pracy. Dopasowanie odpowiedniej umowy i warunków pracy, jak i praw i obowiązków dla Twojego pracownika jest niezmiernie istotne. W dużym stopniu to od niego zależy, jaki sukces odniesie twój biznes, jeśli nie zdecydujesz się prowadzić go samodzielnie. 

  1. Brak wystarczającego budżetu

Niestety jest to częsty błąd przedsiębiorców, którzy chcą szybko otworzyć własną działalność i „kuć żelazo póki gorące”. Nie ma to niestety pozytywnych skutków na dłuższą metę. Brak kapitału w wielu firmach okazuje się być początkiem jej końca. Poduszka finansowa jest niezbędna w przypadku opóźnień płatności ze strony klientów lub kontrahentów, co (niestety) zdarza się dosyć często. Na takie sytuacje trzeba być przygotowanym finansowo i każdy przedsiębiorca musi się z tym liczyć. Nierzadko przychodzą trudne miesiące, kiedy zysku jest mało, a opłaty stałe (np. ZUS) nie znikają i trzeba je uiścić. Kiedy nie mamy zabezpieczenia finansowego sprawa się komplikuje i może to doprowadzić do powstania długów i innych poważnych problemów finansowych.

  1. Brak weryfikacji kontrahentów

Sprawdzenie wiarygodności potencjalnego partnera biznesowego przed podjęciem jakiejkolwiek współpracy jest kluczowe, aby zabezpieczyć przedsiębiorcę przed ryzykiem współpracy z oszustem. Choć istnieją możliwości odzyskania środków lub otrzymania odszkodowania w przypadku podpisania umowy z nieuczciwą osobą, proces ten zazwyczaj jest skomplikowany i czasochłonny i często wymaga interwencji sądowej i komorniczej. Jeśli oszust ucieknie za granicę w trakcie postępowania, przedsiębiorca może ponieść nieodwracalne straty finansowe. W związku z tym, weryfikacja potencjalnego partnera biznesowego powinna być fundamentalnym krokiem dla każdego przedsiębiorcy, bez względu na charakter i rozmiar prowadzonej działalności. Taką weryfikację można przeprowadzić samodzielnie lub zatrudnić do tego odpowiedniego specjalistę z firmy zajmującej się takimi usługami.

  1. Złe prowadzenie dokumentacji lub jej brak

Przedsiębiorcy często popełniają błędy związane z przygotowywaniem dokumentacji dla organów podatkowych i ZUS, rejestracją przychodów i wydatków oraz niepoprawnym uwzględnianiem kosztów uzyskania przychodu. Dodatkowo, zdarza się, że prowadzą dokumentację nieprawidłowo i nie przechowują ważnych dokumentów. Brak prowadzenia ksiąg wiąże się z konsekwencjami z tytułu kodeksu karno-skarbowego. Może to podlegać nawet karze grzywny. Dlatego dobrym krokiem jest korzystanie z usług księgowości, aby uniknąć poważnych skutków błędów dokumentacji, które nie tylko wprowadzają chaos, ale też narażają biznes na problemy prawne i finansowe.

Lista tego typu błędów z pewnością jest o wiele dłuższa, jednak warto w pierwszej kolejności spojrzeć na te, które opisaliśmy w artykule. Z pewnością ułatwią one pierwsze kroki we własnym przedsiębiorstwie i będą okazją do budowania płynności finansowej oraz rozwoju firmy.

Inne Artykuły